Święto Kadetów Rawicz 2014 – byliśmy tam

Święto Kadetów Rawicz 201421 maja 2014r godz. 4:30. Harcerze i zuchy – przedstawiciele Szczepu 462 DHiGZ Łomianki, 10 CDH z Czosnowa oraz władz Hufca Nowy Dwór Mazowiecki wyruszają w drogę, aby wziąć udział w obchodach „Dnia Kadeta ” w Rawiczu.

To właśnie w tym mieście, w 1925 r. został powołany do życia Korpus Kadetów nr 3 (trzeci Korpus Kadetów, obok Korpusu Kadetów nr1 we Lwowie i Korpusu Kadetów nr2 w Modlinie), a biorąc pod uwagę rozpoczętą przez nasz Hufiec Kampanię Bohater i zdobywanie imienia Korpusu Kadetów nr 2 w Modlinie, nasza obecność i udział w uroczystościach musiały być obowiązkowe.

Przed nami część oficjalna : premiera filmu dokumentalnego „Korpus Kadetów nr 3/2 w Rawiczu” ,promocja albumu „Korpus Kadetów nr 3/2 w starej fotografii”, przemarsz ulicami Rawicza, złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego i wykład „Harcerze -spadkobiercy idei Korpusu Kadetów IIRP na przykładzie Korpusu Kadetów nr2 w Modlinie i Hufca ZHP Nowy Dwór Mazowiecki” wygłoszony przez hm.Sebastiana Sosińskiego.

Po części oficjalnej na naszych harcerzy czekały dodatkowe atrakcje.

Zwiedziliśmy Rawicz m.in. Ratusz i mieszczące się w nim Muzeum Ziemi Rawickiej z salą poświęconą Kadetom II RP, zabytkowy kościół św. Andrzeja Boboli, Planty Jana Pawła II, mijaliśmy Zakład Karny z wbudowanymi w murze więziennym tablicami poświęconymi ofiarom terroru stalinowskiego, zamęczonym i zmarłym w rawickim więzieniu oraz Kazimierzowi Pużakowi – współtwórcy Polskiego Państwa Podziemnego oraz wiele innych zabytkowych, bardzo pięknych obiektów Rawicza. Na strzelnicy sportowej czekali na nas harcerze i zuchy z Hufca Rawicz,a wspólne pląsy oraz zawody strzeleckie, a przede wszystkim serdeczność okazana nam przez Hufiec Rawicz uświetniły ostatnie godziny naszego pobytu w Rawiczu.

Dzień minął, ale myślę, że wyrył w naszej pamięci trwały ślad. Przybliżył i urzeczywistnił postacie kadetów a naszym harcerzom i zuchom uświadomił jak ważne jest zdobywanie właśnie Tego imienia – imienia Korpusu Kadetów nr 2.

pwd Agnieszka Janiszewska